Wywiad z firmą Virocast

Dzisiaj prezentujemy wywiad z Prezesem i założycielem firmy Virocast sp. z o.o. którego wiedza i doświadczenie sprawia, że firma Virocast bardzo dobrze się rozwija. Sprawdźmy jak wyglądała droga biznesu firmy Virocast i wyciągnijmy wnioski z tej biznesowej lekcji.

1. Jak wyglądały początki firmy Virocast i skąd pomysł na działanie w takiej branży?
Już od lat wczesno młodzieńczych fascynowało mnie rzeźbiarstwo i malarstwo, mogę zaryzykować stwierdzenie, że poświęcałem temu hobby, prawie każdą wolną chwilę a nieukrywam radziłem sobie w tej dziedzinie całkiem sprawnie. Po kilku latach monotonnej jak dla mojej osobowości pracy na etacie założyłem swoją pierwszą działalność a było to w latach 80 -tych początkowo świadczyłem jedynie usługi metaloplastyczne dla okolicznych firm. Jednak stopniowo okazywało się, że byłem doceniany w coraz szerszych kręgach zatem poszedłem za ciosem rozwoju i kupiłem moją pierwszą odlewarkę produkcji amerykańskiej – zakup ten był krokiem milowym rozkwitu obecnie już naszej rodzinnej firmy.
2. Firm specjalizujących się w odlewni ciśnieniowych nie ma chyba w Polsce zbyt wiele? Czy na przestrzeni ostatnich lat konkurencja w tej branży wzrosła?
To prawda, ale w cale nie jest tak, że konkurencja jest mała. Otóż każda branża rządzi się swoimi zasadami – popyt/podaż. Wszystkie luki lub braki natura wręcz natychmiastowo łata lub zastępuje czymś innym tak samo było również w branży odlewniczej gdzie po około szóstej dekadzie XX wieki zaczęło powstawać coraz więcej firm specjalizujących się w odlewnictwie ciśnieniowym a wynikało to z rosnącego zapotrzebowania na tego typu produkty jak i stopniowo coraz większej dostępności maszyn.
Co do drugiej części pytania to prawda w ostatnich latach zauważyłem wzrost firm konkurencyjnych zarówno z polskim jak i zagranicznym kapitałem głównie na produkcje odlewów aluminiowych a jest on spowodowany niczym innym innym jak nieco większym zapotrzebowaniem na produkty wykonywane właśnie z tego konkretnego surowca. Tak czy owak zgodnie z zasadą pareta 80% produkcji odlewów wytwarza 20% największych firm a 80% firm produkuje 20% produktów odlewniczych zatem najważniejsze jest aby nieustannie inwestować w wiedzę i technologie aby być właśnie wśród tych firm, które produkują 80% odlewów.
3 Czy Virocast planuje zwiększyć działania na terenie Europy? Jeśli tak to jaki jest plan rozwoju firmy na rynek europejski i w jaki sposób zamierza konkurować z miejscowymi firmami?
Owszem planujemy i tutaj niestety się zatrzymam co do dalszych informacji dotyczących działań w Europie – nie chciałbym zapeszać ani zdradzać planów. Nie mniej jednak uważamy, że jest jeszcze bardzo wiele przed nami do zwojowania na stabilnie rosnącym rynku polskim. Z miejscowymi firmami zdecydowanie nie konkurujemy a wręcz współpracujemy analogicznie tą samą zasadę stosujemy do klientów, otóż nasz klient jest naszym partnerem zatem zawsze staramy się zbudować z nim relacje oparte na wzajemnym zaufaniu – najważniejsze jest dla nas to aby klienci czuli, że dla odlewni Virocast ważny jest jego sukces i produkt, który powierzył właśnie nam do produkcji.
Gorąco polecam książkę słynnego stratega wojennego generała Sun Tzi, który nie bez powodu twierdził, że znając dobrze siebie i swego potencjalnego przeciwnika, przetrwasz pomyślnie sto bitew a znając jedynie siebie wygrasz najwyżej jedną. Dlatego właśnie tak ważna jest współpraca na wielu frontach, również a nawet zwłaszcza z firmami konkurencyjnymi
4. Gdyby nasz czytelnik po przeczytaniu wywiadu chciał działać w tej branży, to co mógłby mu Pan doradzić?
Przede wszystkim wiem, że do pracy potrzebna jest pasja, która pozwoli się jej oddać i czerpać z niej radość biorącą się z wszystkich drobnych jak i większych sukcesów. Jeśli już ją mamy to świetnie było by się zastanowić co tak naprawdę chcemy odlewać aluminium, cynk, mosiądz czy też brąz, odlewy techniczne czy artystyczne? Do odlewnictwa artystycznego jest bardzo szeroka literatura a nawet bez większego problemu możemy znaleźć na youtubie filmy, które dosłownie krok po kroku wytłumaczą nam jak wykonać w domowych warunkach potrzebne oprzyżądowanie niezbędne do ropoczęcia prac a przy tym dodatkowo omówią i przedstawiają tajniki wykonywania różnymi metodami konkretnych odlewów. Wychodzę z założenia, że głodny wiedzy zawsze znajdzie to czego poszukuje i osiągnie przedstawiony sobie cel. Z drugiej jednak strony świetnym wyjściem jest próba znalezienia swojego mistrza a mówiąc prościej po prostu podjęcie pracy w odlewni.
5. Jakimi realizacjami firma może się pochwalić? Chodzi mi tutaj o najbardziej wyszukane realizacje?
Proszę wybaczyć, ale udzielenie tej informacji nie do końca jest zgodne z polityką naszej firmy, niestety bez zgody klienta nie rozmawiamy o zleconych czy też już wykonanych produkcjach.
Natomiast jesteśmy dumni, że mimo dość rozbudowanej konkurencji i trudnej walce ze względu na ceny udało nam się jak do tej pory raz wygrać przetarg z azjatyckim producentem – kluczem do zwycięstwa było zaproponowanie klientowi trochę bardziej optymalnych rozwiązań delikatnie wychodzących po za obręb specyfikacji przetargowej.

6. Czy w przyszłości zamierza Pan działać również w innej branży czy koncentrować się wyłącznie na metalurgii?
Sama metalurgia jak i odlewnictwo jest już ogromnym rynkiem, jednakże mówiąc tutaj za siebie i firmę to zdecydowanie skupiamy się na naszej domenie aby zdobyć pozycję lidera w tej jednej konkretnej branży lecz z drugiej strony patrząc dalej w przyszłość nie da się wszystkiego przewidzieć zatem dalszy rozwój firmy Virocast o kolejne rynki pozostawiam już moim synom, którzy mimo swojego młodzieńczego wieku wykazują się ogromnym wsparciem i przyczyniają się wzmocnienia naszej pozycji.

http://drogabiznesu.pl/wp-content/uploads/2016/02/Virocast-wywiad-1024x729.jpghttp://drogabiznesu.pl/wp-content/uploads/2016/02/Virocast-wywiad-150x150.jpgdrogabiznesuWywiadyVirocastDzisiaj prezentujemy wywiad z Prezesem i założycielem firmy Virocast sp. z o.o. którego wiedza i doświadczenie sprawia, że firma Virocast bardzo dobrze się rozwija. Sprawdźmy jak wyglądała droga biznesu firmy Virocast i wyciągnijmy wnioski z tej biznesowej lekcji. 1. Jak wyglądały początki firmy Virocast i skąd pomysł na działanie w...jest pełna niespodzianek